اخبار > دیدار اعضای انجمن اهدا عضو ایرانیان و معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان با امام جمعه اهل سنت زاهدان  چاپ        ارسال به دوست

دیدار اعضای انجمن اهدا عضو ایرانیان و معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان با امام جمعه اهل سنت زاهدان

امام جمعه اهل سنت زاهدان:
کسانی که با اهداء عضو سبب حیات دیگری می شوند مانند آن است که تمام انسان ها را نجات داده اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: کسانی که با اهداء عضو سبب حیات دیگری می شوند مانند آن است که تمام انسان ها را نجات داده است و خداوند در آیات مختلف در قرآن کریم بر اهمیت حیات تاکید فرموده است.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان در دیدار با نائب رئیس  انجمن اهداء عضو ایرانیان و معاون درمان و جمعی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: من از انجمن اهداء عضو ایرانیان تشکر می کنم که در رابطه با اهداء عضو از بیماران مرگ مغزی، فعالیت می کند.
وی ادامه داد: افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند بعد از مرگ خود می توانند سرچشمه زندگی باشند و بخ افراد و بیمارانیکه درصورت نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند حیات دوباره ببخشند.
وی با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید تصریح کرد: اگر انسانی قتل کند و انسان دیگری را از بین ببرد مانند آن است که همه انسان ها را نابود کرده است و اگر یک نفر را از مرگ نجات دهد گویی تمام انسان های روی زمین را نجات داده است.
مولوی عبدالحمید گفت: کسی که با اهداء عضو باعث نجات جان یک انسان می شود ثواب آن نثار روح فرد خواهد شد.
دکتر امید قبادی نائب رئیس انجمن اهداء عضو ایرانیان نیز گفت: به هنگام تورم مغز، به دلیل اینکه امکان ورم به بیرون وجود ندارد، مغز به داخل ورم می کند و در نتیجه 4 رگی که عمل اکسیژن رسانی به مغز را انجام می دهند مسدود می شوند.
وی ادامه داد: بر اثر این انسداد سلول های مغزی به سرعت می میرند و سلول های مغزی تنها سلول ها دربدن است که امکان ترمیم ندارند.
وی افزود: مغز پس از مدت کوتاهی از مرگ مغزی، حالت گندیدگی پیدا کرده و 800 نوع سم را تولید و وارد بدن می کند در نتیجه سایر ارگان های بدن نیز بتدریج از بین می روند.
دکتر قبادی اضافه کرد: یک روز پس از مرگ مغزی ریه ها از بین می رود و 2 روز بعد قلب هم قابل پیوند نیست.
وی با اشاره به اینکه سالیانه حدود 5 تا 8 هزار ایرانی بر اثر مرگ مغزی از دنیا می روند گفت: 3 هزار نفر از آنها قابلیت اهداء عضو دارند و می توانند هر یک حداقل 7 نفر را از مرگ نجات دهند.
دکتر قاسم میری علی آباد معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این دیدار گفت : متاسفانه در استان سیستان و بلوچستان به دلایل مختلف آمار مرگ مغزی بالاست اما باز هم متاسفانه اهداء عضو بسیار کم است.
وی ادامه داد: خانواده افراد دچار مرگ مغزی برای اهداء عضو رضایت نمی دهند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 800 بیمار دیالیزی در استان نیازمند پیوند کلیه هستند که در صورت رضایت خانواده های افراد دچار مرگ مغزی به جرات می توان گفت در مدت زمان کوتاهی همه این افراد دیالیزی  به زندگی عادی و سلامت باز می گردند.
گفتنی است: پس از این جلسه، دفتر انجمن اهداء عضو ایرانیان در زاهدان با حضور مدیر درمان، نائب رئیس انجمن اهداء عضو ایرانیان و جمعی دیگر از مسئولین آغاز بکار کرد.


٠٨:٣٨ - 1398/07/29    /    شماره : ٢٤٢٤٠    /    تعداد نمایش : ٥٤٣خروج

اخبار

محتوای مرتبط